Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Ένας ωραίος Ποσειδώνας  (Αναγνώστηκε 6558 φορές)

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: Ένας ωραίος Ποσειδώνας
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 08, 2015, 08:49:25 πμ »

Γιωργο καλα εκανες και του εριξες αρνητικη-εχει γεμισει ο χωρος ''εξυπνακηδες''.Δεν γνωριζω τον πωλητη αλλα η σταση του ηταν απαραδεκτη.
Το ιδιο θα εκανα κι εγω στην θεση σου.
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.024
Απ: Ένας ωραίος Ποσειδώνας
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 08, 2015, 10:25:08 πμ »

Να και η απάντηση στο feedback. Μου έκανε την μούρη κρέας, λέω να το παρω πίσω!

http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=kox777&_trksid=p2057872.m2748.l2776
Ναι. Εγώ λέω να του κάνεις και δωράκι γιατί τον στεναχώρησες!  :D
Τι λες βρε Γιώργο. Πουλάει κάτι που δεν ξέρει (ή που κάνει πως δεν ξέρει) που είναι και θα τον λυπηθούμε κιόλας. Πολύ καλά έκανες. Τελεία και παύλα.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Ένας ωραίος Ποσειδώνας
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 08, 2015, 11:00:03 πμ »

Πράγματι, υπάρχει πολύ ανοχή, οσον αφορά τις αρνητικές αξιολογήσεις, και εγω δείχνω πολύ ανοχή, αλλά δεν θάπρεπε. Η δημοπρασία, θα πρέπει να θεωρείτε ιερό πράγμα...
Εγώ εχω μάθει σ' ενα σύστημα δημοπρασιών, που είχε καθιερώσει το παλιό fleamarket (ενα Ελληνικό site, που είχε ανοίξει σχεδόν ταυτόχρονα με το ebay), και οπου ο πωλητής, δεν μπορούσε να κλείσει/αποσύρει κλπ. δημοπρασία, αλλα αν αυτή ανοιγε, επρεπε να πάει μέχρι τέλους (υπήρχαν εξαιρετικές περιπτώσεις πρόορου κλεισίματος, αλλά με τρομερά γραφειοκρατικές διαδικασίες), με αποτέλεσμα, κάποιοι που πουλούσαν κάτω απ' το τραπέζι, να αλλάζουν τους παραμέτρους, και να γράφουν "ευχαριστώ-πουλήθηκε"...Ακολουθούσαν, οι διαγραφές τους, χωρίς εξαιρέσεις...., οποιος τόκανε, διαγραφόταν......Αυτός ήταν και ο κυριώτερος λόγος πιστεύω, που το site, απέκτησε τρομερή φήμη, και επισκεψιμότητα, και με λίγα λόγια γινόταν χαμός...Εβλεπες ρε παδί μου, οτι σε νοιάζονται..Τότε, ηταν δωρεάν το site..., αργότερα άρχισαν να μπαίνουν χρεώσεις, διαφημήσεις κλπ, και φυσικό ειναι, οταν στην μέση μπαίνει το χρήμα, κάποιοι αποκτούν καλύτερες προσβάσεις, και ειδικά στην Ελλάδα..
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: Ένας ωραίος Ποσειδώνας
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 08, 2015, 11:34:29 πμ »

Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αυτο που γραφει ο πωλητης

"I offered him 35% discount if its found."

Δηλαδη ΑΝ βρεθει το νομισμα ο πωλητης θα δωσει στον αγοραστη 35% εκπτωση. Τι λετε ??? Λετε να ... βρεθει ??? Δεν το νομιζω ...

Δωσε κατι παραπανω, πες και τζαμπα οτι θα του το δωσεις ΑΝ βρεθει ...
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.024
Απ: Ένας ωραίος Ποσειδώνας
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 08, 2015, 11:39:15 πμ »

Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αυτο που γραφει ο πωλητης

"I offered him 35% discount if its found."

Δηλαδη ΑΝ βρεθει το νομισμα ο πωλητης θα δωσει στον αγοραστη 35% εκπτωση. Τι λετε ??? Λετε να ... βρεθει ??? Δεν το νομιζω ...

Δωσε κατι παραπανω, πες και τζαμπα οτι θα του το δωσεις ΑΝ βρεθει ...
Σωστά. Μήπως θα χάσει τίποτε αν έλεγε 100% discount.
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Ένας ωραίος Ποσειδώνας
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 08, 2015, 11:43:46 πμ »

Εεεε Σωτηρη, δεν θελω να με αντιγραφουν.  ;)


Γιατι δλδ , αποκλειεται ναναι κι αυτος τσαπατσουλης;


Οσο για την ανοχη, εγω ειμαι υπερ. Ενα αρνητικο εφαγα σε 16 χρονια, επειδη το ταχυδρομειο αργησε να παει κατι σε καποιον Αμερικανο με φηντμπακ 20, και τουχα βαλει και δωρακι μεσα. Φυσικα το δεμα εφτασε, αυτος το απερριψε, εγω το ξαναβγαλα για πουλημα, πουληθηκε, αλλα το αρνητικο θα με ζοριζει μεχρι να κλεισει χρονος και να σβηστει.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Ένας ωραίος Ποσειδώνας
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 08, 2015, 11:56:57 πμ »



Οσο για την ανοχη, εγω ειμαι υπερ. Ενα αρνητικο εφαγα σε 16 χρονια, επειδη το ταχυδρομειο αργησε να παει κατι σε καποιον Αμερικανο με φηντμπακ 20, και τουχα βαλει και δωρακι μεσα. Φυσικα το δεμα εφτασε, αυτος το απερριψε, εγω το ξαναβγαλα για πουλημα, πουληθηκε, αλλα το αρνητικο θα με ζοριζει μεχρι να κλεισει χρονος και να σβηστει.

Δεν μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις Δημήτρη, προφανώς επεσες σε χωριατοαμερικάνο....Μούχει τύχει κι εμένα, να στείλω Αμερική, και μετα 2 μέρες μου εστειλε μύνημα, οτι δεν το παρέλαβε ακόμα, λεει
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Ένας ωραίος Ποσειδώνας
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 08, 2015, 12:07:33 μμ »

Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι σε χαρακτηρίζει και ερασιτέχνη επειδή δεν δέχεσαι την κοροϊδία

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Ένας ωραίος Ποσειδώνας
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 08, 2015, 12:12:58 μμ »

Αλλά αυτός είναι επαγγελματίας που έχασε το νόμισμα. Αλήθεια πόσα αντικείμενα έχει ανεβάσει προς πώληση που έχασε το συγκεκριμένο;

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: Ένας ωραίος Ποσειδώνας
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 08, 2015, 12:32:18 μμ »

 Ναι αυτή ειναι η πλάκα! Με την απάντησή του εκτίθεται παραπάνω!
 Εγώ απλά έγραψα ότι μου είπε ότι το έχασε, θα μπορούσα να έγραφα για κάτω απο το τραπέζι συμφωνια, εξαπάτηση κτλ. :P :P
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Ένας ωραίος Ποσειδώνας
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 08, 2015, 01:15:29 μμ »



Οσο για την ανοχη, εγω ειμαι υπερ. Ενα αρνητικο εφαγα σε 16 χρονια, επειδη το ταχυδρομειο αργησε να παει κατι σε καποιον Αμερικανο με φηντμπακ 20, και τουχα βαλει και δωρακι μεσα. Φυσικα το δεμα εφτασε, αυτος το απερριψε, εγω το ξαναβγαλα για πουλημα, πουληθηκε, αλλα το αρνητικο θα με ζοριζει μεχρι να κλεισει χρονος και να σβηστει.

Δεν μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις Δημήτρη, προφανώς επεσες σε χωριατοαμερικάνο....Μούχει τύχει κι εμένα, να στείλω Αμερική, και μετα 2 μέρες μου εστειλε μύνημα, οτι δεν το παρέλαβε ακόμα, λεει

Εχεις δικιο Στελιο. Εγω απλα πιστευω οτι αλλαξαν γνωμη, κι οτι ο καλυτερος τροπος που σκεφτηκε το βλαχαδερο ηταν να μου ριξει αρνητικο, ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΛΕΩ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑ, (ΚΑΙ ΝΟΜΙΣΜΑ) ΔΕΧΟΜΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ ΧΩΡΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ, ΦΟΥΛ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ.....

Τωρα ομως προσεξα και κατι αλλο. Ο πωλητης του Γιωργου, εχει 3 αρνητικα μεσα στις τελευταιες 30 μερες και 9 αρνητικα τους τελευταιους 6 μηνες. ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Ενας θεος ξερει ποσα αρνητικα εχει φαει στο συνολο του......
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Ένας ωραίος Ποσειδώνας
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 08, 2015, 01:37:12 μμ »

Mάλλον, κάπου μπερδεύτηκες Δημήτρη...Ο πωλητής του Γιώργου, δεν εχει άλλη αρνητική...., μάλλον μπερδεύτηκες μ' αυτόν εδω, που πουλάει συνέχεια πλαστά, οπως η δραχμή 1845, που ειναι σε άλλο τόπικ

http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=globalstampauction&&_trksid=p2047675.l2560&rt=nc&iid=261986924978&sspagename=VIP:feedback&ftab=FeedbackAsSeller
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Ένας ωραίος Ποσειδώνας
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 08, 2015, 02:21:13 μμ »

Ναι Στελιο, μπερδευτηκα, σορρυ.  :-[
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Ένας ωραίος Ποσειδώνας
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 08, 2015, 03:17:59 μμ »

Από αυτόν που "μαύρισε" ο Γιώργος, έχω αγοράσει χωρίς κανένα πρόβλημα (2Λ 1848).

Σίγουρα όμως το ίδιο θα έκανα με τον Γιώργο εάν μου έκανε το ίδιο.

Κανονικά πρέπει να ευχαριστήσει το Γιώργο γιατί έφαγε αρνητικό στην αρχή, μήπως και του γίνει μάθημα.
Καταγράφηκε

teok

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3
Απ: Ένας ωραίος Ποσειδώνας
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 08, 2015, 03:27:27 μμ »

Έστειλα και παράπονο στο ebay και μου είπαν ότι αν το ξανακάνει τον έχουν αποβάλλει.
 Διπλό λογαριασμό το έχω σκεφτεί, αλλά δεν μαρέσει σαν ιδέα.

το βασικό setup για ebay είναι 1 seller account + 1 buyer account

για πολλούς λόγους όμως καλό είναι να πουλάς από 2-3 διαφορετικά id, να αγοράζεις από 2 (το ενα με private feedback) και να χεις και αναλώσιμα id για ειδικές αποστολές, λαγούς και τρολιές. Μόνο έτσι είσαι σχετικά ασφαλής από τους πονηρούς. Αυτή τη στιγμή είσαι εκτεθειμένος

ο τρόπος που κινήθηκε το kox777 δείχνει πως δεν είναι αρούρι στο ebay ή έχει δάσκαλο, ξέρει τι κάνει

δεν έχει ούτε 10 ratings και έκανε refund που σημαίνει αυτή τη στιγμή τα defect του είναι το λιγότερο 10% (με το αρνητικό και αμα του βαλες κατω από 3 αστέρια, πολύ παραπάνω)
το id αυτό μοιάζει "αναλώσιμο"

προσεχε, από την απάντηση φαινεται εκδικητικός
Καταγράφηκε