Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin  (Αναγνώστηκε 9512 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 13, 2016, 11:59:54 μμ »

Εγώ πάλι πιστεύω ότι χάλασε το σύστημα εκτόξευσης του δίσκου από τον θάλαμο και δέχτηκε δεύτερη τύπωση κατά την καθυστερημένη του έξοδο από τον θάλαμο τύπωσης και πιάστηκε στον έλεγχο και καβατζώθηκε. Δέν μπήκε κάν σε μασούρι. Έχετε δεί κανένα double strike σε κυκλοφορία;  Όταν χαλάει ο τροφοδότης σταματάει η πρέσα αυτόματα από τον Η/Υ.  Μιλάμε για πρέσες νέας γενιάς όχι για τη Τζαμάϊκα.
Το οποίο βεβαίως, επειδή το λες και το πιστεύεις εσύ δεν είναι καθόλου αυθαίρετο, αλλά η απόλυτη νομισματική αλήθεια ;D ;D ;D.

Αγαπητέ μου Κε Νίκο είμαστε και ίδιας ποδοσφαιρικής ομάδας οπαδοί και δεν μου πάει η καρδιά που διαφωνούμε  αλλά όταν επιμένω υπερβολικά σε κάτι σημαίνει ότι το γνωρίζω από μέσα.
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 14, 2016, 12:10:14 πμ »

Εγώ πάλι πιστεύω ότι χάλασε το σύστημα εκτόξευσης του δίσκου από τον θάλαμο και δέχτηκε δεύτερη τύπωση κατά την καθυστερημένη του έξοδο από τον θάλαμο τύπωσης και πιάστηκε στον έλεγχο και καβατζώθηκε. Δέν μπήκε κάν σε μασούρι. Έχετε δεί κανένα double strike σε κυκλοφορία;  Όταν χαλάει ο τροφοδότης σταματάει η πρέσα αυτόματα από τον Η/Υ.  Μιλάμε για πρέσες νέας γενιάς όχι για τη Τζαμάϊκα.
Το οποίο βεβαίως, επειδή το λες και το πιστεύεις εσύ δεν είναι καθόλου αυθαίρετο, αλλά η απόλυτη νομισματική αλήθεια ;D ;D ;D.
Αγαπητέ μου Κε Νίκο είμαστε και ίδιας ποδοσφαιρικής ομάδας οπαδοί και δεν μου πάει η καρδιά που διαφωνούμε  αλλά όταν επιμένω υπερβολικά σε κάτι σημαίνει ότι το γνωρίζω από μέσα.
Άσχετο. Χωρίς να το ξέρεις, με αυτό που μόλις έγραψες, μου επιβεβαίωσες την αρχική μου εκτίμηση. Το έπιασες KVASSOS ;). Ας το σταματήσουμε όμως εδώ, καθώς καταφέραμε να κάνουμε κώ.ο και αυτό το θέμα, αλλά αυτό είναι φυσικό επακόλουθο όταν σχολιάζουμε ακατάσχετα επί παντός θέματος.
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 14, 2016, 12:12:44 πμ »

Σωτήρη, εκπληκτικά νομίσματα και τα τάληρα και τα χάλκινα. Να τα χαίρεσαι!!!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 14, 2016, 12:30:10 πμ »

Εγώ πάλι πιστεύω ότι χάλασε το σύστημα εκτόξευσης του δίσκου από τον θάλαμο και δέχτηκε δεύτερη τύπωση κατά την καθυστερημένη του έξοδο από τον θάλαμο τύπωσης και πιάστηκε στον έλεγχο και καβατζώθηκε. Δέν μπήκε κάν σε μασούρι. Έχετε δεί κανένα double strike σε κυκλοφορία;  Όταν χαλάει ο τροφοδότης σταματάει η πρέσα αυτόματα από τον Η/Υ.  Μιλάμε για πρέσες νέας γενιάς όχι για τη Τζαμάϊκα.
Το οποίο βεβαίως, επειδή το λες και το πιστεύεις εσύ δεν είναι καθόλου αυθαίρετο, αλλά η απόλυτη νομισματική αλήθεια ;D ;D ;D.
Αγαπητέ μου Κε Νίκο είμαστε και ίδιας ποδοσφαιρικής ομάδας οπαδοί και δεν μου πάει η καρδιά που διαφωνούμε  αλλά όταν επιμένω υπερβολικά σε κάτι σημαίνει ότι το γνωρίζω από μέσα.
Άσχετο. Χωρίς να το ξέρεις, με αυτό που μόλις έγραψες, μου επιβεβαίωσες την αρχική μου εκτίμηση. Το έπιασες KVASSOS ;). Ας το σταματήσουμε όμως εδώ, καθώς καταφέραμε να κάνουμε κώ.ο και αυτό το θέμα, αλλά αυτό είναι φυσικό επακόλουθο όταν σχολιάζουμε ακατάσχετα επί παντός θέματος.

Δέν σου επιβεβαίωσα καμμιά σου αρχική εκτίμηση.

Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 14, 2016, 12:33:25 πμ »

Σιμο,
Πρεπει ΠΑΝΤΑ να εχεις τον τελικο λογο σε ολα? Μπορεις σε παρακαλω να κανεις μια αυτοκριτικη για το τι εχεις προσφερει στο φορουμ μετα απο 6.289 μηνυματα? ΔΕΝ σου λεω να μην γραφεις, προς Θεου ποιος ειμαι εγω να σου πω κατι τετοιο, αλλα λιγο ΜΕΤΡΟ δεν βλαπτει...
Φιλικα
Σωτηρης
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 14, 2016, 12:51:54 πμ »

Σιμο,
Πρεπει ΠΑΝΤΑ να εχεις τον τελικο λογο σε ολα? Μπορεις σε παρακαλω να κανεις μια αυτοκριτικη για το τι εχεις προσφερει στο φορουμ μετα απο 6.289 μηνυματα? ΔΕΝ σου λεω να μην γραφεις, προς Θεου ποιος ειμαι εγω να σου πω κατι τετοιο, αλλα λιγο ΜΕΤΡΟ δεν βλαπτει...
Φιλικα
Σωτηρης

Σε κάτι που με αφορά ασφαλώς και πρέπει να τον έχω.   

Έχω προσφέρει πολύ περισσότερα απ'όσο φαντάζεσαι αυτά τα 2 χρόνια που αποφάσισα να μπώ στα φόρουμ παρά το γεγονός ότι πολλοί με απέτρεπαν από αυτό. Από τα 6 και πλέον χιλιάρικα μηνύματά μου τα μισά είναι αμιγής νομισματική γνώση που δεν υπάρχει καταγεγραμμένη σε κανένα Ελληνικό βιβλίο. Έχω θέσει το χόμπυ σε νέα τροχιά. Μα το σημαντικότερο απ'όλα βάζω νέα παιδιά στον συλλεκτισμό και στην διαδικασία να ψάχνουν και μέσα από το ψάξιμό τους βγαίνει νέα γνώση και αυτή φέρνει νέα και πάει λέγοντας. Εσύ Σωτήρη μου μπαίνεις εδώ και σε ένα ακόμα φόρουμ βγαίνεις και για το κρασάκι σου και μέχρι εκεί. Εγώ όμως βλέπω καθημερινά όλον τον Ελληνικό συλλεκτικό παλμό της νέας γεννιάς που αρχίζει και ψάχνεται.

Μέχρι πρίν 2 χρόνια στο facebook υπήρχαν δυο νομισματικές ελληνικές ομάδες σε λήθαργο (Με διψήφιο αριθμό μελών). Σήμερα υπάρχουν πάνω από 15 (με τριψήφιο αριθμό μελών)! Αυτό βγήκε μέσα από τα 6 χιλιάδες και πλέον μηνύματα.  Ξέρεις Σωτήρη μου τι σημαίνει 15 νομισματικές ομάδες με 10δες αναρτήσεις καθημερινά (άν όχι εκατοντάδες) ; Σημαίνει ταχύτατη εξάπλωση του χόμπυ. Αυτό πέτυχα λοιπόν μέσα σε μόλις 2 χρόνια. Και οραματίζομαι πολύ περισσότερα από αυτό για το μέλλον.

Υ.Γ Παρά το γεγονός ότι θεοί και δαίμονες είναι ενάντιοι σε μια δύσκολη εποχή πολιτικά και κοινωνικά.

Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 14, 2016, 01:04:22 πμ »

Σιμο,
Πρεπει ΠΑΝΤΑ να εχεις τον τελικο λογο σε ολα? Μπορεις σε παρακαλω να κανεις μια αυτοκριτικη για το τι εχεις προσφερει στο φορουμ μετα απο 6.289 μηνυματα? ΔΕΝ σου λεω να μην γραφεις, προς Θεου ποιος ειμαι εγω να σου πω κατι τετοιο, αλλα λιγο ΜΕΤΡΟ δεν βλαπτει...
Φιλικα
Σωτηρης

Από τα 6 και πλέον χιλιάρικα μηνύματά μου τα μισά είναι αμιγής νομισματική γνώση που δεν υπάρχει καταγεγραμμένη σε κανένα Ελληνικό βιβλίο.
Ενταξει για τα 3.000 που ειναι "αμιγης νομισματικη γνωση". Τα αλλα μισα (3.000+) τι ειναι ? Ξερεις, 3.000+ ασχετα μηνυματα σε 2 χρονια ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ... (~ 4 ασχετα μηνυματα καθε ημερα !). Λοιπον, καλοδεχουμενα τα μηνυματα νομισματικης φυσεως και λιγο κρατει στα υπολοιπα. Οπως ελεγαν και οι πολυ παλιοι,
ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
και
ΤΕΛΟΣ (μην απαντησεις δεν θελω να το τραβηξω αλλο).
Σωτηρης
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 14, 2016, 01:32:00 πμ »

Κρίνω σκόπιμο σε αυτό το ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ νόμισμα να κάνω μια ιστορική αναδρομή. Για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλιοί.

<<Ο δικηγορίσκος εκείνος έδωσε την μοιραία κατάθεση: ο Υποστράτηγος Μακρυγιάννης προσπάθησε να με προσηλυτίσει σε συνομωσία με σκοπό να «καθαρίσουμε» τον πολυαγαπημένο μας βασιλιά Όττο.

Εκείνο τον Σεπτέμβριο του 1951, η Οθωνική δυναστεία και η κυβέρνηση του Αντώνη Κριεζή πέταγαν από χαρά. Μπόρεσαν επιτέλους να κατασκευάσουν μια κατηγορία -την κατάθεση του δικηγόρου- ώστε να διατάξουν τον κατ’ οίκον περιορισμό του απόστρατου στρατηγού και ήρωα της επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη.

Η αλήθεια είναι ότι η δύναμη του Μακρυγιάννη ήταν τέτοια, που ήταν επικίνδυνος ακόμα κι όταν καθόταν στον πολυαγαπημένο κήπο του σπιτιού του, που ήταν κοντά στις στήλες του Ολυμπίου Διός, δεχόμενος απλά επισκέψεις παλαιών συναγωνιστών και πλήθος κόσμου. Τα έχωνε για τα καλά στον ανάξιο βασιλιά και τους μαυρογιαλούρους πολιτικούς εκείνης της εποχής, που με την διακυβέρνησή τους είχαν ακυρώσει το πνεύμα του αγώνα για ανεξαρτησία την δεκαετία του 1820 και της επανάστασης του 1844 για Σύνταγμα. Η νοημοσύνη του Όθωνα αρκούσε μόνο για να αντιλαμβάνεται αν κάποιος τον βρίζει ή τον χαϊδεύει, και ήταν πασιφανές ότι ο Μακρυγιαννάκος δεν «τον πήγαινε» και τόσο…

Εν πάση περιπτώσει, το καθεστώς κατάφερε, παρά το γεγονός ότι οι κατηγορίες έπεσαν στο κενό, να τον μεταφέρει τον Αύγουστο του 1852 στο Κολαστήριο των Φυλακών Μεντρεσέ. Εκεί που σήμερα βολτάρουν οι τουρίστες, στην Πλάκα, όπου έχει απομείνει μόνο η πύλη. Κατά την διαδρομή κάποιοι εγκάθετοι από το πλήθος τον ξεφτίλιζαν με μπινελίκια. Και φυσικά, αφού έφτασαν τα πράγματα μέχρι εκεί, χρειαζόταν και μια καλή δίκη. Θα την είχαν.

Στο εφταμελές Στρατοδικείο υπήρχαν και μπουμπούκια, όπως ο Κίτσος Τζαβέλας, που την εποχή της επανάστασης είχαν ταλαιπωρήσει πολύ τον Αγώνα και ο Μακρυγιάννης τους κυνήγησε. Ύστερα από τόσα χρόνια, θα έπαιρναν την εκδίκησή τους από τον «mister perfect». Ετυμηγορία: θάνατος (με 6 ψήφους).

Επιστρέφοντας τον μελλοθάνατο στρατηγό στις φυλακές πεζή, πέρασαν κάτω από τα τείχη της Ακρόπολης, την οποία είχε προστατεύσει με την στρατιωτική του δράση με υποδειγματικό τρόπο. Τότε ξεκίνησε να τραγουδάει ένα κλέφτικο τραγούδι και ο κόσμος που ακολουθούσε ξέσπασε σε λυγμούς. Οι φύλακες τον πήραν άρον-άρον, μη γίνει καμιά μανούρα και ξεσηκωθεί το πλήθος υπέρ του «προδότη». Οι Αρχές ήταν αδύνατον να προχωρήσουν στην εκτέλεση. Η φήμη του στρατηγού ήταν πιο ισχυρή, ενώ και «οι κατηγορίες εδώ που τα λέμε ρε παιδιά είναι για τα μπάζα, θα γίνουμε ρεζίλι των σκυλιών με τέτοιο κατηγορητήριο».

Έτσι πήγανε κάπως να το σώσουνε το πράγμα, μετατρέποντας τον θανατική ποινή σε 20 χρόνια φυλάκα. Στο Παλαμήδι κιόλας. Εκεί εξάλλου είχανε «κλείσει» και άλλες προσωπικότητες, όπως τον Κολοκοτρώνη, έτσι θα το δει τιμητικά ο Μακρυγιάννης.  Η καημένη η γυναίκα του Μακρυγιάννη, από αρχοντική οικογένεια, πήγε να σαλτάρει κάνοντας έκκληση σε βασιλιά και κυβέρνηση, γνωρίζοντας καλά ότι η υγεία του άντρα της ήταν σε αθλία κατάσταση. Το πόρισμα της επιτροπής των γιατρών που τον εξέτασε ήταν αποστομωτικό: αν μεταφερθεί δεν αποκλείεται να πεθάνει στο δρόμο. Ο άνθρωπος είχε πληγές σε όλο του το σώμα, με κάποια σημεία να έχουν διαλυμένα  οστά. Το οθωνικό καθεστώς κατέβασε την ποινή στα 10 χρόνια, αλλά στην κατάσταση που ήταν ο 55αρης στρατηγός δεν θα την έβγαζε στα μπουντρούμια.

ο 1854 όμως, τα πράγματα ήρθαν στα ζύγια τους. Ο Δημήτριος Καλλέργης είχε αναλάβει δυο πανίσχυρα υπουργεία, των Στρατιωτικών και των Εξωτερικών. Ο Καλλέργης όμως ήταν φίλος και από τους καλύτερους συνεργάτες του Μακρυγιάννη στους αγώνες του παρελθόντος, «χωρίς τον Μακρυγιάννη και τον Μεταξά η επανάσταση του 1844 δεν θα γινόταν. Χωρίς τον Καλλέργη η επανάσταση πολύ απλά δεν θα πετύχαινε». Ήταν αδύνατον για τον νέο Υπουργό να βλέπει αυτή την εθνική ξεφτίλα, και απαίτησε την άμεση αποφυλάκισή του. Φυσικά, ο Όθωνας, γνωρίζοντας ότι ο πανίσχυρος Καλλέργης ήταν και η συμπάθεια των Αγγλογάλλων, δεν μπορούσε να του πάει κόντρα και υπέγραψε τον Σεπτέμβριο του 1854 χάρη για τον «ένοχο». Όταν βγήκε από την φυλακή, είχε μείνει αποσκελετωμένος, τα γένια του είχαν ασπρίσει, είχε πια καμπουριάσει, ενώ το σώμα του ήταν γεμάτο πληγές.

Χρειάστηκαν άλλα 8 χρόνια για να φύγει ο Όθωνας από την Ελλάδα, και άλλα 10 για να «φύγει» ο Μακρυγιάννης από την ζωή. Το μεγαλύτερο λάθος που κόστισε στον Όθωνα ήταν που δεν κατάλαβε ότι, από βασιλιά μπορεί να απαλλαχτεί κάποιος, αλλά από εθνικό ήρωα είναι σχεδόν αδύνατον… Ακόμα και να εκτελούσε τον Μακρυγιάννη.>>

πηγή : http://www.flust.gr/%CE%BF-%CF%8C%CE%B8%CF%89%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%80%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83/
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 14, 2016, 01:42:52 πμ »

Και κλείνω ιστορικά και με την αναφορά αυτή που προσωπικά μου προκάλεσε ανατριχίλα και περηφάνεια εθνική.

<<Στις 20 Μαρτίου του 1834 ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης και ο Δημήτριος Πλαπούτας παραπέμπονται σε δίκη με τις κατηγορίες της συνωμοσίας και της εσχάτης προδοσίας.

Η δίκη των Θεόδωρου Κολοκοτρώνη και Δημήτριου Πλαπούτα για συνωμοσία εναντίον του βασιλιά Όθωνα ξεκίνησε στις 16 Απριλίου. Ο «Γέρος του Μοριά» αν και πρωτοστάτησε στα γεγονότα για την εκλογή του Όθωνα, με την έλευση του τελευταίου το1832, έγινε στόχος συκοφαντιών εκ μέρους των πολιτικών του αντιπάλων. Η βαυαρική αντιβασιλεία δυσανασχετούσε έντονα εξαιτίας της φιλοκαποδιστριακής και φιλορωσικής του τοποθέτησης.

Ο Κολοκοτρώνης κατηγορήθηκε για εσχάτη προδοσία και συνελήφθη μαζί με τους Πλαπούτα, Τζαβέλα, Νικηταρά και άλλους στρατιωτικούς με την κατηγορία ότι ετοίμαζαν συνωμοσία για την ανατροπή του ανήλικου βασιλιά. Ήθελαν, λέει, να ανατρέψουν τον ανήλικο Όθωνα, και να επιβάλουν τη δική τους καταστροφική τάξη πραγμάτων.

Η ποινή για τον Κολοκοτρώνη και τον Πλαπούτα ήταν θανατική εκτέλεση στη λαιμητόμο, εντός 24 ωρών. Στο άκουσμά της ποινής το ακροατήριο έμεινε άναυδο.

Η απόφαση προκάλεσε μεγάλο σάλο. Λίγες ώρες αργότερα η βαυαρική αντιβασιλεία υποχρεώθηκε να μετατρέψει την ποινή σε κάθειρξη. Με την ενηλικίωσή του ο Όθων έδωσε χάρη.

Στο μεταξύ, ο Κολοκοτρώνης είχε περάσει στις φυλακές μεταχείριση που δεν του είχαν επιφυλάξει ούτε οι Οθωμανοί διώκτες του. Έζησε για εφτά μήνες στα μπουντρούμια των μεσαιωνικών φυλακών στο Παλαμήδι και την Ακροναυπλία.

Το σκοτεινό μπουντρούμι, που έχει ταυτιστεί στη συνείδησή μας ως φυλακή του Κολοκοτρώνη στο Παλαμήδι, φαίνεται πως δεν ήταν ο χώρος που έμεινε έγκλειστος ο θρυλικός Γέρος του Μοριά μετά την καταδίκη του σε θάνατο στις 26 Μαΐου 1834 από το καθεστώς της Αντιβασιλείας του Όθωνα.

Η φυλακή του ήταν όντως στο Παλαμήδι, όχι όμως στον προμαχώνα του Αγίου Ανδρέα. Ήταν σε ένα μικρό ισόγειο κτίσμα με παράθυρο και μικρή αυλή στον προμαχώνα του Μιλτιάδη.

Είναι αξιοσημείωτο ότι ο Θ. Κολοκοτρώνης στα απομνημονεύματά του αναφέρεται συνοπτικά στη φυλάκισή του στο Παλαμήδι μετά την καταδίκη του χωρίς καμιά περιγραφή της φυλακής.

«Μ' έβαλαν έξι μήνες μυστική φυλακή, χωρίς να δω άνθρωπο εκτός του δεσμοφύλακα. Δεν ήξερα τι γίνεται για έξι μήνες, ούτε ποιος ζει, ούτε ποιος πέθανε, ούτε ποιόν [άλλον] έχουν στη φυλακή. Για τρεις μέρες δεν ήξερα πως υπάρχω, μου φαινόταν σαν όνειρο. Ρωτούσα τον εαυτό μου αν ήμουν εγώ ο ίδιος ή άλλος κανένας. Δεν ήξερα γιατί μ' έχουν κλεισμένο. Με τον καιρό μου πέρασε απ' το νου, πως ίσως η Κυβέρνηση, βλέποντας την υπόληψη που 'χε ο λαός προς εμένα, με φυλάκισε για να μου κόψει την επιρροή. Ποτέ δεν πίστεψα πως θα φτάσουν σε τέτοιο σημείο να φτιάξουν ψευδομάρτυρες».  >>

πηγή : http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/505311/otan-o-th-kolokotronis-katigorithike-gia-eshati-prodosia

Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 14, 2016, 08:20:09 πμ »

Καλημέρα .
Σίμο το θέμα το μετέτρεψες σε Ιστορία μου φαίνεται . Αντί να θαυμάσεις τα uniface κ τα Thaler που μοιράστηκε ο Sotiris μετά απο κάθε post του ΕΣΥ το χαβά σου ......και ύστερα λένε κάποιοι γιατι δεν ανεβαίνουν φώτο απο κομμάτια .....τα συμπεράσματα δικά σας (δλδ του κοινού).

Υ.Γ : να τα χαίρεσαι τα 6000+ Post που έχεις , άντε και στα 10000 γιατι στο τέλος δεν θα γράφει κανείς αν συνεχιστεί αυτό το βιολί .
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 14, 2016, 08:35:04 πμ »

Μ΄αρέσει...

Εγώ τώρα θα συμφωνήσω με όλους ΕΝΝΟΩ όλους, αλλά θα διαφωνήσετε ΟΛΟΙ μαζί μου.

Συμφωνώ με το Σίμο. δεν είναι Τζαμάικα. Είναι ηλεκτρονικά τα εργαλεία ελέγχου και φυσικά της ροής εργασίας και παραγωγής.

Συμφωνώ με το Σωτήρη το Νίκο και άλλους. Δηλαδή τα σφάλματα εάν δεν κατασκευάζονται από τους εντός επιτήδειους (για μένα 90%), αυτά που πιάνει ο έλεγχος των μηχανών, τα ¨αρπάζουν" οι επιτήδιοι. Και στις δύο περιπτώσεις τα σφάλματα είναι μη μαχητά. Δηλαδή είναι έτσι κι αλλιώς σφάλματα σε πραγματικά νομίσματα.

Θα μου πει ο Σίμος ότι πολλά βρίσκονται σε ρέστα κλπ. Συμφωνώ. Είναι αυτά που δεν πρόλαβαν τα αρπακτικά. Έπεσαν σε κάποιο ¨γκουβά¨" και δεν το πρόλαβαν. Που να το εντοπίσουν σε τόσες εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες...

Αυτός είναι βασικά και ο λόγος που προσωπικά δεν με συγκινούν τα σύγχρονα σφάλματα (αλήθεια με τα ηλίθια μηχανήμτα του 1900 δεν είχαμε τόόόσα σφάλματα αλλά με τα υπερσύγχρονα έχουμε) παρ ότι έχουν ενδιαφέρον.

Περίπου το ίδιο συμβαίνει και με κάποια αλουμινένια (που χρυσοπληρώνονται) κλπ άλλων μετάλλων. Υπάρχει στη διαδικασία ροής η κατασκευής αλουμινένιο; Δεν το νομίζω...

Θεωρίες γράφουμε όλοι βασισμένοι σε ενδείξεις και όχι αποδείξεις. Αλλά και η θεωρία ότι οι παράλληλες δεν ενώνονται σε ενδείξεις (αξιώματα) στηρίζεται και όχι σε αποδείξεις.
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 14, 2016, 09:03:43 πμ »

Γράφετε OFF TOPIC αν ήμουν Hero MANDRI MEMBER θα τα μετέφερα τα περί σφαλμάτων στο ανάλογο post 
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 14, 2016, 11:33:03 πμ »

Ηθελα να σχολιασω την τελευταια αποψη του Νικου, Αλλα ο Παναγιωτης εχει δικιο, ας το μεταφερει καποιος αλλου για να συνεχιστει.
(Για το ταληρο του θεματος, δεν μπορω να παρακολουθησω ακριβως την διαφωνια περι "Ελληνικου ενδιαφεροντος."
Αν καποιου  ειναι δικου του ενδιαφεροντος, τα μαζευει, αν δεν ειναι, δεν τα μαζευει..)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 14, 2016, 02:23:59 μμ »





Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 14, 2016, 05:33:42 μμ »

Γράφετε OFF TOPIC αν ήμουν Hero MANDRI MEMBER θα τα μετέφερα τα περί σφαλμάτων στο ανάλογο post

Επιμένω και θα ήθελα να γίνεις admin  ακόμη κι αν διαφωνείς.
Καταγράφηκε