Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού  (Αναγνώστηκε 13521 φορές)

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 23, 2016, 08:42:37 πμ »

 Καλά Σίμο, δεν σε κατεβάζω από τα σύννεφα , κάτσε εκεί.

 Εγώ πάντως ούτε 10 χρόνια είπα ότι το έψαχνα, ούτε ότι το έχω σε θυρίδα, ούτε ότι μου το εκτίμησαν δύο έμποροι,
 ούτε ότι ειναι το μοναδικό στον κόσμο λες και τα έχω ψάξει και τα 25 εκατομμύρια κομμάτια.
 

 
 
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 23, 2016, 09:27:00 πμ »

Σταματήστε γιατί δεν θα φωνάξω μόνο το Βασίλη, αλλά και τον Πάνο.

Σίμο, όλα όσα λες και γράφεις μου αρέσουν και βλέπω πάντα τη θετική πλευρά.  Το νόμισμα του Γιώργου το αγόρασα εγώ. Από την άλλη ο Γιώργος, δεν θέλησε να εκμεταλλευτεί την παρουσίαση ως μοναδικού του νομίσματος των 7 κολωνών (Γιώργο σε παραδέχομαι!) και το έβγαλε σε μια τιμή 40 ευρώ. Συνεπώς δεν χρειαζόταν καμιά αναφορά στο Λεώ. Το βρήκα ενδιαφέρον, και ως τέτοιο το πλήρωσα. Πίστεψέ με, πολλές φορές εν γνώσει μου έχω πληρώσει για να μάθω. Αυτή είναι άλλη μία. (Πολλές φορές όμως εν αγνοία μου πλήρωσα κι έμαθα).

Πάμε όμως στην ουσία.  Ο Δημήτρης, σε αποκατέστησε (αν και εσύ δεν το κατάλαβες) όταν ευθαρσώς έγραψε ότι είδε το νόμισμα και ότι πραγματικά είχε 7 κολώνες. Να πάμε και στο νόμισμα του Γιώργου που θα το παραλάβω στο μέλλον. Έχει κι αυτό 7 κολώνες.

Έγραψες ότι το νόμισμα έχει machine doubling. Αυτό πως το είδες δεν το κατάλαβα. Να πούμε όμως απλά, ότι η διαφορα μεταξύ double die  και machine doubling είναι ότι στο μεν πρώτο το πρόβλημα είναι στη μήτρα, ενώ στη δεύτερη το πρόβλημα είναι ότι "γλίστρησε" ο δίσκος ή κάτι άλλο. Το double die  είναι ποικιλία (άρα σπανιότητα) ενώ το machine doubling είναι σφάλμα (χωρίς σχετική αξία). Το machine doubling δημιουργεί επίπεδη (flat) επιφάνεια στο σχήμα που δημιούργησε σε αντίθεση με το double strike.
Φυσικά είμαι μαθητής σου στα παραπάνω αλλά τα έγραψα για να μας καταλαβαίνουν όλοι. Εσύ ήδη τα γνωρίζεις πολύ καλύτερα.
   
Πάμε στο νόμισμα του Γιώργου. Σύμφωνα με τα παραπάνω, συμφωνούμε όλοι ότι δεν είναι  double strike.
Είπες ότι είναι machine doubling. Συνεπώς εάν είναι σωστή η παρατήρησή σου, περιμένω να δω μια επίπεδη πρόσθετη κολώνα, και μάλιστα σε κάποιο σημείο θα γίνονται είτε έξι οι κολώνες είτε πέντε είτε οτιδήποτε από το μηχανικό πρόβλημα. Δεν μπορεί να έγινε τόόόσο τέλειο σφάλμα.

Βέβαια εάν δεν είναι flat η μία κολώνα, είναι ανάγλυφη όπως οι υπόλοιπες, η πρόσθετη κολώνα είναι από πάνω έως κάτω (οροφή - επίπεδο) τότε δεν είναι machine doubling αλλά με 7 κολώνες. Δεν μπορεί να έχουμε και τέλεια κολώνα και ανάγλυφη σε machine doubling.

Συντάσσομαι με το Δημήτρη ότι δεν είναι δοκίμιο. Άλλες μήτρες ναι, πιο δύσκολο από τις 5 κολώνες ναι αλλά σίγουρα όπως έγραψε, θα βγουν αρκετά γιατί τώρα ο κόσμος θα το ψάχνει.

Περιμένω να το πιάσω στα χέρια μου και θα τα πούμε. Φαντάζομαι ο Γιώργος το έχει ακόμη στα χέρια του και μπορεί και ο ίδιος να μας πει.


Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 23, 2016, 09:36:56 πμ »

 Νίκο εγώ δεν μέτραγα καν ραβδώσεις όταν τα έψαχνα, γιατί όντως υπάρχουν διπλές και το ξέρω.
 Αυλάκια μέτρησα 6, οπότε ραβδώσεις αυτόματα 7, αυτό είναι το πιο εύκολο για να τα αναγνωρίσεις.

 Και τα 6 αυλάκια ξεκινάνε απο την βάση της κολώνας και καταλήγουν μέχρι το κεφάλι.

 Προφανώς και είναι απο άλλη μήτρα και προφανώς και έχουν κυκλοφορήσει.
 Οπότε αυτόματα δεν πρόκειται  να αξίζει όσο το ωραίο τάληρο του 51 που εκτιμά ο Σϊμος στα 2000
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 23, 2016, 09:43:21 πμ »

Γιώργο, άλλο οι 7 κολώνες άλλο το τάλληρο του 51.

Υπάρχουν συλλέκτες (όπως εγώ) που εάν το νόμισμα έχει τρύπα, είναι γυαλισμένο (όχι καθαρισμένο) προέρχεται από χαλκά κλπ δεν το προσέχουμε καν. Μπορεί για άλλους συλλέκτες να έχει αξία όπως το (γυαλισμένο ; ; ; εάν είναι ) τάλληρο του 51 και για άλλους τίποτα. Επειδή ψάχνω τάλληρο του 51, το συγκεκριμένο με άφησε αδιάφορο λόγω αμφισβήτησης της κατάστασής του.

Ο Σίμος φαίνεται να είναι στην ενδιάμεση κατηγορία συλλεκτών.
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 23, 2016, 09:45:10 πμ »

Καλημέρα :), έτυχε και  το είδα από κοντά το νόμισμα του Γιώργου (και το μετάνιωσα που δεν το πήρα) να σας πω ότι η ραβδώσεις στην κολώνα είναι πεντακάθαρες από πάνω έως κάτω, και δεν υπάρχει διπλοπάτημα. Θα το δεις και όταν το πάρεις στα χέρια σου. Καλορίζικο και σε καλή μεριά… Μιμης.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 23, 2016, 10:19:54 πμ »

Σ'ευχαριστώ Βασίλη. Αύριο θα το φέρω το κομμάτι στην ΠΝΕ. Το κομμάτι πρέπει να πιστοποιηθεί. Το edge άμα το δείτε θα μείνετε με το στόμα ανοικτό! Δέν έχει καμμία σχέση με το edge που βλέπετε σε ένα ακυκλοφόρητο 20δραχμο! Είναι άλλο πράγμα! Άμα το βάλετε στον ήλιο τυφλώνεστε από το λούστρο!Διαμάντι!

Μέχρι όμως να το δείτε από κοντά αύριο. Σας ανεβάζω αμέσως εντός 5 λεπτών φωτογραφίες από το σκάνερ και κατόπιν από το κινητό. Από σκάνερ για να δείτε λεπτομέριες και από το κινητο για να δείτε λούστρο.

Το ένα τεμάχιο είναι η ποικιλία με 5 ράβδους στον ναό το άλλο είναι η ακόμα σπανιότερη με τις 7 ράβδους στον ναό.

Σίμο, το νόμισμα  με 7 κολώνες το έβγαλες φωτό σε σύγκριση με 5 κολώνες εδώ http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=3655.15

Παρατηρώ όμως ότι το νόμισμα σε όλη του την έκταση (το μεγένθυνα) έχει διπλοκτυπηθεί, Φαίνεται στους αριθμούς, στα γράμματα παντού.
Πρέπει να βγεί μια καθαρή φωτογραφία γιατί εάν πράγματι έχει διπλοχτυπηθεί παντού, δεν μπορεί να μην διπλοχτυπήθηκε στις κολώνες!

Μπορεί βέβαια η φωτό να είναι κουνημένη.

Μπορούμε να βγάλουμε μια φωτογραφία με καλή ανάλυση; 
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 23, 2016, 11:35:06 πμ »

 Νίκο και σε αυτό που πήρες , θα μετρήσεις 8 ραβδώσεις. 7 συν το διπλοπάτημα.

 Για να μην λέμε ότι θέλουμε.

 Δεν του βγήκε του Σίμου όταν πίστευε ότι έβαλα άλλης χρονολογίας και ζήτησε ολόκληρες φωτογραφίες
 και τώρα ψάχνει αλλού απαντήσεις..
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 23, 2016, 11:57:47 πμ »

Είχε διπλοπάτημα αυτό με τις 7 ραβδώσεις? Πάντως οι ραβδώσεις στην κολώνα ήταν πεντακάθαρες.
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 23, 2016, 11:59:38 πμ »

Είχε διπλοπάτημα αυτό με τις 7 ραβδώσεις? Πάντως οι ραβδώσεις στην κολώνα ήταν πεντακάθαρες.
Ναι , ξεκινάει απο την βάση και σβήνει κάπου στην μέση.
 Δεξιά της κολώνας, φαίνεται αν το κοιτάξεις κάθετα.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 23, 2016, 02:33:23 μμ »

Όταν αγαπητέ Νίκο το παραλάβεις δείξε μας φωτογραφία του . Θέλω να δω την κύρια όψη και τότε θα σου απαντήσω τι πραγματικά αγόρασες. Κάτω σου δείχνω την κύρια όψη στο δικό μου σε σχέδιο του 1982 που απορρίφθηκε από την παραγωγική διαδικασία.

Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 23, 2016, 03:18:59 μμ »

Σίμο είναι λογικό να κοιτάζουν οι συλλέκτες με καχυποψία οτιδήποτε καινούργιο (αν και στο 20 δρχ του 1982 είναι καταγεγραμμένες οι ποικιλίες) , τι περίμενες να αρχίσουν όλοι εν χορό να τραγουδάνε την μεγάλη επιτυχία του Σίμου?

Διάβασε το αρχικό ποστ, όταν ανέβασα εγώ το 100 δρχ του 2000 πριν την πιστοποίηση, και εσύ ήσουν μέσα σε αυτούς που αμφισβητούσαν, είναι λογικό μην τρελαίνεσαι και στην δική μου περίπτωση εμφανίστηκαν παιδιά από το φόρουμ και ανέβασαν τα δικά τους proof like, έτσι είναι τα πράγματα δεν έκανε κανένας τίποτα γιατί σε αντιπαθεί αυτή είναι η φυσική ροή των πραγμάτων, ο χρόνος θα σε δικαιώσει στα μάτια των συλλεκτών για την ανακάλυψη σου ή όχι.

Υ.Γ. Ήδη όσοι είδαν το νόμισμα από κοντά σε δικαίωσαν, οπότε έχεις ήδη ξεκινήσει πολύ καλά, μην τρελαίνεσαι λοιπόν.

Υ.Γ2. εχθές είδα από κοντά τα 5 λεπτά του 1882 του Μιχάλη με το μικρό και το μεγάλο (Α) το οποίο είναι ξεκάθαρο, ο άνθρωπος βρήκε κάτι που δεν είχε παρατηρηθεί και μπράβο του, όμως δεν έχει το δικό σου τρόπο παρουσίασης, το πάει πιο χαλαρά που λένε και στην Θεσσαλονίκη, ο χρόνος θα δείξει πόσο σπάνια είναι η ποικιλία που εντόπισε ή όχι.

 
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 23, 2016, 03:31:06 μμ »

Σίμο είναι λογικό να κοιτάζουν οι συλλέκτες με καχυποψία οτιδήποτε καινούργιο, τι περίμενες να αρχίσουν όλοι εν χορό να τραγουδάνε την μεγάλη επιτυχία του Σίμου?

Διάβασε το αρχικό ποστ, όταν ανέβασα εγώ το 100 δρχ του 2000 πριν την πιστοποίηση, και εσύ ήσουν μέσα σε αυτούς που αμφισβητούσαν, είναι λογικό μην τρελαίνεσαι και στην δική μου περίπτωση εμφανίστηκαν παιδιά από το φόρουμ και ανέβασαν τα δικά τους proof like, έτσι είναι τα πράγματα δεν έκανε κανένας τίποτα γιατί σε αντιπαθεί αυτή είναι η φυσική ροή των πραγμάτων, ο χρόνος θα σε δικαιώσει στα μάτια των συλλεκτών για την ανακάλυψη σου ή όχι.

 

Συμφωνώ Μιχάλη. Έτσι είναι. Απλά μερικοί προσπαθούν να εκμεταλλευτούν ένα δημοφιλές πόστ εμπορικά δείχνοντας και πουλώντας κομμάτια τους. Μερικοί σιγοντάρουν, κάποιοι άλλοι στηρίζουν και πάει λέγοντας. Το μόνο σίγουρο είναι ότι άλλο πράγμα είναι ένα proof 66 deep cameo και άλλο ένα prooflike . Κι εκεί ασφαλώς δικαιώθηκες σε κάθε επίπεδο Μιχάλη. Κι εδώ το ίδιο συμβαίνει . Άλλο ένα ακυκλοφόρητο doubled die  specimen και άλλο ένα  κοινό κυκλοφορημένο κομμάτι. 

Το παλικάρι αυτό συστηματικά πουλάει κομμάτια ώς σπάνια. Τις προάλλες πουλούσε proofike 10ρικο Δημόκριτου 160 € στο ebay.Το κατέβασε στα 80 μετά το πήγε στα 15.  Κάποιοι τον σιγοντάρουν και δεν μιλούν. Μετά μια από τα ίδια με τα δίφραγκα του 1990 . Μετά τα καθαρισμένα γυαλισμένα 50δραχμα Ομήρου και πάει λέγοντας.

Υ.Γ Έχω πάνω από 50 prooflike κομμάτια Μεταπολίτευσης . Εφόσον είναι scarce στα δίνω Γιώργο στη τιμή που τα πουλάς κι εσύ.   ;)

Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 23, 2016, 03:35:04 μμ »

Λεωνίδα για άρχισε να σβηνεις,  αντε με τον απατεωνισκο

Στάλθηκε από το D2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 23, 2016, 03:37:05 μμ »

Σίμο είναι λογικό να κοιτάζουν οι συλλέκτες με καχυποψία οτιδήποτε καινούργιο, τι περίμενες να αρχίσουν όλοι εν χορό να τραγουδάνε την μεγάλη επιτυχία του Σίμου?

Διάβασε το αρχικό ποστ, όταν ανέβασα εγώ το 100 δρχ του 2000 πριν την πιστοποίηση, και εσύ ήσουν μέσα σε αυτούς που αμφισβητούσαν, είναι λογικό μην τρελαίνεσαι και στην δική μου περίπτωση εμφανίστηκαν παιδιά από το φόρουμ και ανέβασαν τα δικά τους proof like, έτσι είναι τα πράγματα δεν έκανε κανένας τίποτα γιατί σε αντιπαθεί αυτή είναι η φυσική ροή των πραγμάτων, ο χρόνος θα σε δικαιώσει στα μάτια των συλλεκτών για την ανακάλυψη σου ή όχι.

 

Συμφωνώ Μιχάλη. Έτσι είναι. Απλά μερικοί προσπαθούν να εκμεταλλευτούν ένα δημοφιλές πόστ εμπορικά δείχνοντας και πουλώντας κομμάτια τους. Μερικοί σιγοντάρουν, κάποιοι άλλοι στηρίζουν και πάει λέγοντας. Το μόνο σίγουρο είναι ότι άλλο πράγμα είναι ένα proof 66 deep cameo και άλλο ένα prooflike . Κι εκεί ασφαλώς δικαιώθηκες σε κάθε επίπεδο Μιχάλη. Κι εδώ το ίδιο συμβαίνει . Άλλο ένα ακυκλοφόρητο doubled die  specimen και άλλο ένα  κοινό κυκλοφορημένο κομμάτι. 

Το παλικάρι αυτό συστηματικά πουλάει κομμάτια ώς σπάνια. Τις προάλλες πουλούσε proofike 10ρικο Δημόκριτου 160 € στο ebay.Το κατέβασε στα 80 μετά το πήγε στα 15.  Κάποιοι τον σιγοντάρουν και δεν μιλούν. Μετά μια από τα ίδια με τα δίφραγκα του 1990 . Μετά τα καθαρισμένα γυαλισμένα 50δραχμα Ομήρου και πάει λέγοντας.

Υ.Γ Έχω πάνω από 50 prooflike κομμάτια Μεταπολίτευσης . Εφόσον είναι scarce στα δίνω Γιώργο στη τιμή που τα πουλάς κι εσύ.   ;)

Είμαι ο τελευταίος που έχει το δικαίωμα να πει σε κάποιους να μην τσακώνοντε, είμαι νευρικός και τσακώνομαι, αλλά παρόλα αυτά θα πω να μην τσακώνεστε γιατί έτσι είναι το σωστό και ας μην μπορώ ούτε εγώ ο ίδιος να ακολουθήσω την συμβουλή μου.

Υ.Γ. Σίμο proof 67 DC  ;D ;D ;D
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 23, 2016, 03:44:26 μμ »

Εφόσον μου κατέβασες αναίτια την πώληση και με αποκάλεσες και απατεώνα θα πάρεις την απάντησή σου.

Γιωργάκι πουλάς εδώ 50ρικο prooflike κοινότατο κοίτα σε τι τιμή!!!

http://www.ebay.com/itm/Greece-50-drachmas-1980-prooflike-amazing-coin-/121942553300?hash=item1c6457b2d4:g:Q-wAAOSwgApW~pWS

Πουλάς εδώ δεκάρικο Γιωργάκι κοίτα σε τι τιμή;

http://www.ebay.com/itm/Greece-10-drachma-1994-PL-prooflike-/121950531038?hash=item1c64d16dde:g:HTMAAOSw0QFXCR3s

Ποιός είναι λοιπόν ο απατεώνας ρε μεγάλε;  50 κομμάτια έχω να τ'αγοράζεις όχι 15 που τα πουλάς. 10 . Τα παίρνεις? ΟΧΙ. Άρα εγώ είμαι ο απατεώνας;

Εδώ είχα ανοίξει θέμα με την ποικιλία κοτσίδας. Έχω 40 κομμάτια. Τα 10 ακυκλοφόρητα. Να στα πουλήσω στη μισή τιμή που τα πουλάς εσύ;

http://www.ebay.com/itm/Greece-10-drachma-1988-variety-K-/121959347499?hash=item1c6557f52b:g:EqQAAOSw1DtXE5fC

Αυτό εδώ το γυαλισμένο ...το πουλάς 25$!!! Έχω πάνω από 100 κομμάτια καθαρισμένα και γυαλισμένα. Να στα δώσω στη μισή τιμή;

http://www.ebay.com/itm/Greece-50-drachma-2000-prooflike-/121960132588?hash=item1c6563efec:g:IqcAAOSwaA5WiBU7

Die Deterioration εδώ. Δηλαδή με απλά λόγια κόπωση μήτρας χωρίς καμμία υπεραξία. Δέστε εδώ τιμή!  Το double struck δεν υφίσταται ασφαλώς παραπλανητική πώληση.

http://www.ebay.com/itm/Greece-error-double-struck-10-drachma-1994-Dimokritus-with-tears-/121950444767?hash=item1c64d01cdf:g:kx8AAOSwJQdXCQYP

Και το μεγάλο κρεσέντο είναι εδώ! Έβγαλα πρίν μήνες θέμα με τη σπασμένη μύτη του Δημόκριτου χωρίς να σας δείξω όμως το σφάλμα. Και μου δείξατε όλοι τη ποικιλία. Εγώ αναφερόμουν σε νόμισμα χωρίς καθόλου μύτη στον Δημόκριτο. Δέν έχασε κι εδώ την ευκαιρία ανέβασε το "σπάνιο" κομμάτι του στα 20$. Ξέρετε πόσα τέτοια έχω με αχνή τύπωση μύτης σε κάθε χρονολογία; Γεμίζω σεντούκι τουλάχιστον!

http://www.ebay.com/itm/Greece-error-10-drachma-1992-Broken-Nose-/121948667418?hash=item1c64b4fe1a:g:g7IAAOSwbwlXBrVJ

Γιατί στηρίζετε λάθος ανθρώπους και προωθείτε τις παραπλανητικές πωλήσεις τους ;
Καταγράφηκε